Otwarcie wystawy w lubańskim Muzeum Regionalnym

4.12.2014 roku w Muzeum Regionalnym w Lubaniu otwarta została wystawa zatytułowana: Kościół moim domem – nie do wiary jako efekt projektu realizowanego pod tym samym tytułem. Był to ekumeniczny młodzieżowy projekt transgraniczny podejmujący temat „śląskiej tolerancji” na tle historii Reformacji na Śląsku i wydarzeń XX wieku (wojny, przesunięcia granic, wymuszonej migracji). luban-4xNa gruncie skomplikowanych stosunków nie tylko polsko – niemieckich, ale również protestancko-katolickich młodzież poznaje regionalną historię Kościoła ewangelickiego. Projekt wzbudził zainteresowanie polskich i niemieckich uczniów, którzy wspólnie udawali się na poszukiwania ewangelickich miejsc na terenie Dolnego Śląska i w polskiej części Górnych Łużyc, aby tam gromadzić informacje historyczne, dokumentację fotograficzną, prowadzić wiele interesujących rozmów. Projekt był dwujęzyczną ofertą dla społeczności żyjących po obu stronach Nysy. Pierwsze otwarcie wystawy odbyło się 31 maja 2013 roku w kościele św. Mikołaja w Görlitz. Wystawa prezentowana była następnie w wielu miejscach na terenie Polski i Niemiec. Celem projektu był wartościowy wkład niemiecko-polskiego regionu przygranicznego w obchody Jubileuszu 500-lecia Reformacji. Dla młodzieży był i jest on okazją do odkrycia lokalnej i regionalnej historii, bliższego poznania rówieśników z sąsiedniego kraju, pochodzących z rodzin katolickich, ewangelickich, a także niezwiązanych z Kościołem. Poprzez pracę nad projektem młodzi ludzie uczyli się jak przygotować dwujęzyczną wystawę. Projekt uzyskał wsparcie Ewangelickiego Kościoła Berlina-Brandenburgii Śląskich Górnych Łużyc.

Wernisaż wystawy przygotowanej przez młodzież z Polski i Niemiec, uczęszczającej do szkół w Bolesławcu, Lubaniu, Miliczu, Görlitz i Wurzen przyciągnął ponad 60 0sób. Wystawa różni się od klasycznych ekspozycji muzealnych tym, że nie opowiada historii za pośrednictwem konkretnych przedmiotów, lecz za pomocą 23 tablic typu roll-up., zawierających przedstawione w atrakcyjny sposób informacje o projekcie. Wystawę otworzyły osoby współodpowiedzialne za realizację projektu tj. ksiądz Cezary Królewicz – proboszcz Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Lubaniu oraz Margrit Kempgen – przedstawicielka fundacji Kirchliche Stiftung Ev. Schlesien.

Otwarciu wystawy towarzyszył występ artystyczny wychowanków Szkoły Muzycznej I st. im. Oskara Kolberga w Lubaniu. Całe wydarzenie można uznać za udane i nadzwyczaj wartościowe dla lokalnej kultury w ocenie dyrektora lubańskiego muzeum Pana dra Łukasza Tekieli.

ks. Cezary Królewicz

Relacja: Muzeum Regionalnego w Lubaniu>>>

Relacja Ziemi Lubańskiej >>>