Wigilia Narodzenia Pańskiego

Podziel się tymi informacjami

Wigilia jest dniem poprzedzającym święto Bożego Narodzenia. Nazwa pochodzi od łacińskiego słowa 'vigilia’, oznaczającego czuwanie. Ewangelicy w Polsce, tradycyjnie przeżywają ten wieczór uczestnicząc w nabożeństwach i wieczerzy wigilijnej.

Ewangelicy, w zależności od tradycji regionalnej, rozpoczynają uroczyste nabożeństwa wigilijne w kościele w godzinach popołudniowych lub późnym wieczorem, na którym gromadzą się całe rodziny. To święta światłości i śpiewu, dlatego też podczas tego nabożeństwa rozbrzmiewają kolędy takie jak: „Cicha noc”, „Gdy się Chrystus rodzi” i wiele innych, przede wszystkim jednak, co jest dla ewangelików najważniejsze, zwiastowane jest Słowo o narodzeniu Zbawiciela Świata – Jezusa Chrystusa.

Wieczerza wigilijna jest wzorowana na starochrześcijańskiej tradycji wspólnego spożywania posiłku, zwanego z grecka agape, będącego symbolem braterstwa i miłości między ludźmi. W Polsce, tradycja obchodzenia Wigilii przyjęła się w XVIII w.

Wigilijna wieczerza rozpoczyna się odczytaniem historii Bożego Narodzenia i modlitwą. Na stole wigilijnym znajdują się różne, najczęściej postne potrawy, których niekoniecznie musi być 12, jednak nie może zabraknąć na nim bochna chleba, na którym przed rozkrojeniem stawia się znak krzyża. Przy stole zawsze jest jedno wolne miejsce, dla niespodziewanego, zbłąkanego gościa w myśl słów Jezusa „cokolwiek uczyniliście jednemu z tych najmniejszych moich braci, Mnie uczyniliście” (Mt. 25,40).

Ewangelickiej tradycji w Polsce nie jest obce dzielenie się opłatkiem i składanie sobie życzeń. Pod choinką, która w Polsce przyjęła się w XVIII wieku z ewangelickich Prus Książęcych dzieci i dorośli znajdują prezenty.

Dokładne rysy choinki bożonarodzeniowej można pierwszy raz zauważyć w sztychu protestanckiego artysty L. Cranacha Starszego z początku XVI stulecia, które przedstawia drzewko wigilijne ozdobione gwiazdkami i świeczkami. Na nim znajdował się ozdobny łańcuch symbolizujący węża kusiciela z rajskiego drzewa życia, a na czubek gwiazda symbolizująca, tą światłość na podstawie, której trzej mędrcy szli do Betlejem przywitać nowonarodzonego Króla.

Obdarowywanie się prezentami przypomina nam o tym wyjątkowym prezencie, jaki Bóg dał człowiekowi w osobie Zbawiciela.  W tej podniosłej atmosferze śpiewane są kolędy i czytane wigilijne opowieści.


Podziel się tymi informacjami