Luterański Chór GRADUALE z Bielska Białej zaśpiewał z okazji jubileuszu 10-lecia Parafii Ewangelickiej w Lubaniu

Podziel się tymi informacjami

Luterański Chór GRADUALE wystąpił 21.05.2016 roku w kościele ewangelickim Marii Panny w ramach jubileuszu 10-lecia Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Lubaniu.

Drugiego dnia uroczystości jubileuszowych zaśpiewał on w czasie nabożeństwa dziękczynnego oraz po nabożeństwie wykonał specjalny koncert jubileuszowy.

Chór Parafii Ewangelicko-Augsburskiej przy kościele „Zbawiciela” w Bielsku-Białej powstał w 1945r. Jego założycielką oraz długoletnią dyrygentką (lata 1945-1995) była Pani Seniorowa Maria Wegert. Od roku 1996 chórem kieruje mgr Agata Fender, absolwentka Akademii Muzycznej w Krakowie.

Poprzez swoją działalność chór kontynuuje wielkie przedwojenne tradycje muzyczne bielskiej parafii.

Mając w swoim repertuarze przede wszystkim muzykę sakralną  począwszy od dzieł renesansu (min. M. Gomółka, Wacław z Szamotuł, G. G. Gorczycki) poprzez barok (J. S. Bach, H. Schütz, M. Praetorius, J. F. Haendel), klasycyzm (W. A. Mozart), romantyzm (A. Brückner) po czasy współczesne (H. Diestler, F. Nowowiejski, J. Świder, R. Twardowski).

Chór wyraża swoją  tożsamość w ewangelickich pieśniach kościelnych czy to zaczerpniętych ze śpiewników kościelnych czy też będących kompozycjami znamienitych twórców wywodzących się ze Śląska Cieszyńskiego – Jana Gawlasa, J. Hadyny, K. Hławiczki.

Jako chór mamy także w swoim repertuarze poza muzyką sakralną wiele pieśni  ludowych, piosenek biesiadnych i towarzyskich .

W ciągu ponad 70. lat swego istnienia chór wielokrotnie koncertował w kraju i zagranicą  (min. Czechy, Węgry, Austria, Szwecja, Niemcy, Holandia, Dania, Rosja) śpiewając zarówno w małych wiejskich kościółkach jak i w największych luterańskich katedrach Europy (Ulm, Uppsala), a także w domach opieki i w ośrodkach dla  osób niepełnosprawnych.

Warte uwagi jest podkreślenie, że prócz w/w działalności poza granicami kraju nieobcy jest chórowi także udział w Międzynarodowych Festiwalach Chóralnych, takimi do tej pory były Festiwal Pieśni Chóralnej GAUDE CANTEM w Bielsku-Białej, Festiwal Chóralny w Sankt Petersburgu oraz Festiwal Muzyki Adwentowej i Bożonarodzeniowej w Pradze, gdzie chór startując także w części konkursowej po raz pierwszy w historii zdobył nagrodę – Brązowe Pasmo w kategorii chórów mieszanych.

Na „co dzień” chór służy pieśnią przede wszystkim  w macierzystej parafii, śpiewając podczas różnych nabożeństw, świąt kościelnych, ślubów czy pogrzebów.

Znaczące miejsce ma także w środowisku w którym działa, będąc częstym gościem na nabożeństwach  ekumenicznych, bierze udział w imprezach organizowanych przez różne instytucje , wielokrotnie  uczestniczy w uroczystościach kościelnych na terenie całego kraju ale również chętnie odwiedza i pełni służbę wśród  ewangelickiej diaspory w różnych miejscach w Polsce.

Chór wydał 4 płyty CD:

1.”Długa droga”   (1998r.)   która zawiera psalmy ,chorały , utwory polifoniczne,

pieśni pasyjne, kolędy i pieśni współczesne .

2.”Śpiewajcie aniołowie”   (2003r.)   zawarte są na niej pieśni

adwentowe,  bożonarodzeniowe jak i najbardziej znane polskie kolędy.

3. „ Chwalmy Pana”   (2005r.)  jest to płyta okazjonalna wydana z okazji z okazji 60–lecia istnienia chóru. Na płycie znajdują się także utwory w wykonaniu  zaprzyjaźnionego „Wolfsburger Frauenchor” z partnerskiego miasta Wolfsburg w Niemczech.

4. „ A my do Betlejem” (2007r.) płyta zawierająca bożonarodzeniową muzykę chóralną, jak i organową w wykonaniu p.Jerzego Kukli, który od wielu lat współpracuje z chórem.

Od 2007 roku Chór Parafii Ewangelickiej w Bielsku działa pod nazwą LUTERAŃSKI CHÓR GRADUALE


Podziel się tymi informacjami