Koncert w Lubaniu

Podziel się tymi informacjami

29. sierpnia 2020 roku w kościele ewangelickim Marii Panny w Lubaniu odbył się koncert mający przybliżyć postać prawie zupełnie nieznanego dawnego mieszkańca Lubania. Był nim Johann Knöfel.

Parafia Ewangelicka w Lubaniu we współpracy z Muzeum Śląskim w Görlitz i Fundacją Kościelną Ewangelickiego Śląska przygotowała koncert mający na celu przypomnieć postać pochodzącego z Lubania znakomitego muzyka i kompozytora Johanna Knöfela.

Licznie zgromadzonych na koncercie powitał ks. Cezary Królewicz – proboszcz lubańskiej Parafii Ewangelickiej. Wśród wykonawców znaleźli się: Chór Kameralny z Görlitz, organista i dyrygent Reinhard Seeliger oraz flecistka Angela Ladewig.

Można było usłyszeć utwory na chór, flet i organy, w tym pięcioczęściowe części z Cantus coralis, pięcioczęściowe aranżacje pieśni z Neue teutsche Liedlein i dwa chorały napisane specjalnie dla Lubania po pożarze miasta w 1760 roku.

Uczestnicy otrzymali specjalny program zawierający słowa do prezentowanych utworów. Na wstępie zaprezentowany został utwór Kyrie z liturgii bożonarodzeniowej z dzieła Cantus Choralis z roku 1575.

Następnie wybrzmiały utwory Alleluja liturgicznie związane ze Świętem Wniebowstąpienia Pańskiego oraz Zesłania Ducha Świętego.

Ciekawym uzupełnieniem do twórczości Knöfela były dwie pieśni innego autora ze starego lubańskiego śpiewnika napisane specjalnie dla Lubania. Słuchacze mogli zobaczyć teksty tych dwóch chorałów w j. oryginalnym.

Do tych tekstów nie istnieją oryginalne melodie, ale dyrygent Reinhard Seeliger  opracował specjalne melodie mogące wzbogacić zachowane teksty o linię melodyczną.

Utwór zatytułowany Mein Lauban, wach auf – Mój Lubaniu powstań był bardzo ciepło przyjęty przez słuchaczy.

Specjalne podziękowanie ks. Królewicz skierował do wykonawców oraz przedstawicielki Fundacji Kościelnej Ewangelickiego Śląska Pani Margrit Kempgen.

Z dzieła Neue teutsche Liedlein wykonanych zostało kilka następnych utworów, które nie odnosiły się już do roku liturgicznego Kościoła, ale nawiązywały do różnych aspektów życia codziennego. Jedna z nich jest zatytułowana: Ich weiss ein megdlein.

Po koncercie długo oklaskiwano wykonawców, którzy na bis wykonali utwór: Mein Lauban, wach auf.

Koncert miał również na celu wsparcie planowanej renowacji organów kościoła Marii Panny.

Parafia Ewangelicka w Lubaniu planuje dalszy cykl koncertów, które mają wesprzeć plany remontowe organów oraz wpisując się w jubileusz 500 lat Reformacji w Lubaniu przypadający symbolicznie na rok 2025.


Podziel się tymi informacjami