Na terenie Miejsca Pamięci, byłego obozu jenieckiego Stalag VIII A, odbyły się uroczystości poświęcone 80. rocznicy wyzwolenia tego obozu.
80 lat temu Armia Czerwona wyzwoliła obóz, który do końca wojny znajdował się w Görlitz-Ost. Dawne Görlitz-Ost, to od maja 1945 roku polski Zgorzelec.
„Tutaj, gdzie dzisiaj rosną drzewa, a pozostałości terenu pokrywa bujna trawa, od września 1939 roku, na miejscu wojskowego placu ćwiczeń, polscy jeńcy wojenni stawiali baraki, w których Wehrmacht przez 5 lat wojny przetrzymywał ponad 120 tys. żołnierzy różnych armii, którzy stawili opór w walce z agresorem” – powiedziała Kinga Hartmann-Wóycicka, otwierając uroczystość, która odbyła się pod pomnikiem poświęconym jeńcom Stalagu VIII A.
O tym czym była i co ze sobą przyniosła dla świata II wojna światowa mówili podczas uroczystości Radosław Baranowski, Uwe Restetzki, Artur Bieliński, Alexandra Grochowski i Kinga Hartmann. Ta wojna przyniosła nowe granice w Europie, podział europejskiego świata na dwa bloki polityczne, odebrała możliwości demokratycznego rozwoju krajom Europy Środkowo-Wschodniej. Zabrała życie milionom istnień ludzkich, okaleczyła niezmierzoną liczbę rodzin, zrujnowała setki miast wraz z ich dorobkiem materialnym i kulturowym. Dotyczyło to zarówno ofiar niemieckiego nazistowskiego najeźdźcy, jak i w końcowym efekcie jego samego.
Niezwykle wzruszające było wystąpienie syna francuskiego jeńca, Michela Legoix, który przyjechał do Görlitz ze swoją rodziną, aby odwiedzić miejsce, w którym jego ojciec, żołnierz francuskich sil zbrojnych, przetrzymywany był do ostatniego dnia wojny. Charles Legoix 8 maja 1945 r. wraz z kolegami podjął pieszą wędrówkę do swojego domu, który znajdował się w regionie Oise, we Francji. Pan Michel Legoix 9 maja w hołdzie pamięci dla Ojca rozpocznie swoją wędrówkę i ruszy jego śladami do Francji.
Złożenie kwiatów i zniczy przed pomnikiem poprzedziła modlitwa ekumeniczna z udziałem przedstawicieli trzech wyznań: ks. dziekana Jana Kułyna z Dekanatu Zgorzelec, ks. Marka Bonifatiuka – proboszcza Parafii Prawosławnej w Zgorzelcu oraz ks. proboszcza Cezarego Królewicza Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Lubaniu.