Synod Regionalny Kościoła Ewangelickiego Berlina-Brandenburgii i Śląskich Górnych Łużyc (EKBO) odbył się w Görlitz w dniach 19-20. kwietnia 2024 roku. Była to również 20. rocznica powstania EKBO, który został założony jako kościół regionalny 1. stycznia 2004 r. przez Kościół Ewangelicki w Berlinie-Brandenburgii i Kościół Ewangelicki Śląskich Górnych Łużyc.
Drugim celem synodu krajowego było wzmocnienie demokracji przeciwko prawicowemu ekstremizmowi, szczególnie w obliczu zbliżających się wyborów europejskich, krajowych i lokalnych. Biskup Stäblein i przewodniczący Geywitz odnieśli się w swoich przemówieniach do roli Kościoła w zwalczaniu antyludzkich, prawicowych ekstremistycznych wysiłków oraz we wzmacnianiu demokracji i dialogu ponad podziałami partyjnymi. W tym celu Rada Starszych przedłożyła Synodowi wniosek „Zdecydowanie stań w obronie demokracji i promuj dialog”.
„Jako chrześcijanie rozpoznajemy obraz Boga w innych i jest to podstawa naszej motywacji do ochrony godności każdego człowieka ze wszystkich naszych sił. Jesteśmy przekonani, że państwo, w którym demokracja i rządy prawa są mocno zakorzenione, oferuje najlepsze warunki do ochrony godności każdego człowieka. Opowiadamy się za tym i stosujemy ten standard również w naszych własnych działaniach” – powiedział Harald Geywitz, przewodniczący Synodu Państwowego.
Synod rozpoczął się w piątek, 19. kwietnia 2024 r. o godz. 10.00 nabożeństwem w kościele Frauenkirche Görlitz, podczas którego kazanie wygłosił emerytowany biskup Wolfgang Huber, a w liturgii wzięli udział ks. Theresa Rinecker, ks. Dörte Paul, ks. Jadwiga Mahling oraz ks. Cezary Królewicz.
Porządek obrad obejmował również wybory uzupełniające na urzędy synodalne, a także wnioski synodalnych i regionalnych komitetów kościelnych oraz organów zarządzających. Przedstawiony został m.in. wniosek o zapewnienie środków finansowych dla osób kontaktowych kościoła okręgowego na działania prewencyjne przeciwko przemocy seksualnej oraz wniosek o poparcie obowiązkowego przedmiotu do wyboru religii w Berlinie.
Sesja plenarna rozpoczęła się i trwała w Kulturforum Görlitzer Synagoge – dawnej synagodze, gdzie głos zabrał w przemówieniu inauguracyjnym przewodniczący Harald Geywitz, biskup Christian Stäblein ora biskup Waldemar Pytel z Diecezji Wrocławskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP.