Dni Spotkań Parafialnych w Forst

Podziel się tymi informacjami

W dniach 6-8. września 2019 roku w graniczącej z Polską miejscowości Forst położonej w Niemczech odbyło się kolejne spotkanie ewangelików z Diecezji Wrocławskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce oraz Okręgu Kościelnego Görlitz Kościoła Ewangelickiego Berlina Brandenburgii i śląskich Górnych Łużyc.

W sobotę 7. września 2019 roku 40. osobowa grupa naszych Parafian z Lubania wzięła udział wraz z ks. Cezarym Królewiczem w tym spotkaniu. Na przybyłych do Forst czekała orkiestra dęta oraz kawa i ciasto przywiezione z Zielonej Góry. Spotkanie rozpoczęło się ekumenicznym nabożeństwem spowiednio-komunijnym w centrum miasta w kościele św. Mikołaja. Liturgia przygotowana i wydrukowana została w języku polskim i niemieckim. Równocześnie dzieci wzięły udział w specjalnym nabożeństwie dla dzieci również w obu językach. W czasie nabożeństwa kazanie wygłosił ks. bp Waldemar Pytel. Obecni byli księża ewangeliccy z Polski i Niemiec, księża rzymskokatoliccy z Niemiec oraz przedstawiciele lokalnych władz samorządowych. Po nabożeństwie i obiedzie organizatorzy zapewnili możliwość zwiedzania miasta oraz kościoła. Kolejnym punktem programu był panel dyskusyjny we wnętrzu kościoła z udziałem przedstawicieli lokalnych władz samorządowych z Polski i Niemiec. W międzyczasie zaprezentowany został koncert muzyki dętej, a wielu uczestników mogło zapoznać się z działalnością poszczególnych Parafii na specjalnych stoiskach rozstawionych wokół kościoła. 1_forst03Ostatnim akcentem spotkania był koncert chórów parafialnych z Niemiec, Polski oraz śpiewających w języku łużyckim.

forst02Cały dzień wypełniony był także licznymi spotkaniami w mniejszych grupach i rozmowami od lat zaprzyjaźnionych ze sobą osób. forst01W spotkaniu udział wzięli również przedstawiciele Wspólnoty Ewangelickich Ślązaków. Spotkanie było bardzo dobrze zorganizowane przez gospodarzy, którym udało się pozyskać na to przedsięwzięcie środki z Unii Europejskiej.

ks. Cezary Królewicz

[ngg src=”galleries” ids=”38″ display=”basic_thumbnail” thumbnail_crop=”0″]
Podziel się tymi informacjami