Święto Parafialne w Lubaniu 2024

Podziel się tymi informacjami

26. maja 2024 roku w 1. niedzielę po Trójcy Świętej w Lubaniu odbyło się tradycyjne Święto Parafialne, które rozpoczęło nabożeństwo dziękczynne w kościele parafialnym Marii Panny na Kamiennej Górze. Na zaproszenie Rady Parafialnej obecny był zwierzchnik Diecezji Wrocławskiej ks. bp Waldemar Pytel, który wygłosił kazanie. Powiedział m.in.: Żyjący w starożytności Ojciec Kościoła św. Augustyn, biskup Hippony, również próbował zgłębić tajemnicę Trójcy Bożej. Gdy szedł brzegiem morza, zauważył dziecko, które przelewało wodę morską do dołka wykopanego w nadbrzeżnym piasku. Augustyn, rozmyślający właśnie nad tajemnicą Trójcy, usłyszał wewnętrzny głos, który mówił: “Prędzej to dziecko przeleje morze, niż ty zrozumiesz Trójcę Św.” Powstaje więc pytanie: skoro tak wielki i wybitny Ojciec Kościoła nie mógł pojąć tej tajemnicy, to czy my mamy  po nią sięgać, odsłaniać ją, rozmyślać?

Pewną pomocą może być dla nas żyjący w IV wieku Patryk, „apostoł Irlandii”. Ten mądry misjonarz wobec poszukujących prawdziwego Boga, tłumacząc tę trudną do zrozumienia prawdę wiary chrześcijańskiej, posłużył się listkiem koniczyny. Pokazał trzy oddzielne liście koniczyny, które łączą się w jednej łodydze. W ten bardzo prosty sposób chciał wytłumaczyć swoim słuchaczom tę tajemniczą prawdę wiary. Tak jak jest jeden Bóg, ale w trzech Osobach, tak koniczyna, rozwijając się z jednej łodygi, wydaje trzy liście. Przez tę roślinę starał się ukazać Boga, który stopniowo się nam objawia, ale też wytłumaczyć dogmat Trójcy Świętej.

Moi Drodzy, nauka o Trójcy Świętej pozwala nam na głębsze poznanie Boga, Jego miłości, łaski i miłosierdzia, Jego zbawczych zamiarów wobec nas. Do takiego poznania i wzmocnienia naszej wiary ma nam dopomóc dzisiejsza Ewangelia, która nie mówi wprost o Trójjedynym Bogu, ale o działaniu Boga – Ojca i Syna, i Ducha Świętego.

W czasie nabożeństwa śpiewał chór parafialny oraz grali puzoniści z Parafii Schleife/Slepo. Przedstawiciele tej Parafii przekazali pozdrowienia dla lubańskiej Parafii. Po nabożeństwie tradycyjnie świętowano przed Domem Parafialnym

ks. Cezary Królewicz

 


Podziel się tymi informacjami