Wspólne nabożeństwo w Görlitz

Podziel się tymi informacjami

Parafia Ewangelicka w Lubaniu oraz Parafia Ewangelicka Śródmieścia Görlitz szesnasty raz spotkały się na wspólnym nabożeństwie. Dzięki specjalnemu porozumieniu Parafia w Lubaniu korzysta z możliwości odprawiania nabożeństw dla ewangelików ze Zgorzelca i okolic jak i Polaków zamieszkujących w Görlitz i najbliższej okolicy, w Görlitz w kościele Apostołów Piotra i Pawła, jak i innych kościołach Parafii Ewangelickiej Śródmieścia Görlitz.

Tym razem 5. listopada 2023 roku połączone było ono z dziękczynieniem za nowy system ogrzewania dolnej części kościoła. Dzięki wsparciu Fundacji Eriki Simon stało się to możliwe i pozwala na odprawianie nabożeństw w komfortowych warunkach. Dziękując obecnej na nabożeństwie Waltraud Simon, nawiązał do tego w swoim kazaniu ks. Matthias Paul – obecny proboszcz: Dzisiaj zebraliśmy się razem w krypcie kościoła apostołów Piotra i Pawła. Jesteśmy wdzięczni i szczęśliwi, że nowy system ogrzewania pozwala nam mieć to ciepłe pomieszczenie. To nie było i nie jest wcale takie oczywiste, gdyby się temu przyjrzeć. Ciepło i solidarność, które to umożliwiają, opierają się na czymś więcej. Istnieje bowiem wspólna wiara chrześcijańska, która łączy nasze obie Parafie. Widzimy początek, środek i cel w Jezusie Chrystusie.

Nawiązał także do wyjątkowej postaci ks. Zygmunta Sueve pochodzącego z Lubania, który przekazał wielki dar mieszkańcom Görlitz. W 1573 roku opublikował on „Chrześcijańską pielgrzymkę”. Była to pouczająca i budująca książeczka, która miała na celu wskazać, jak chrześcijanin może żyć pocieszony i wzmocniony, a także umrzeć jako błogosławiony. Za przykład posłużyła mu Droga Krzyżowa i Grób Pański w Görlitz. (tekst kazania >>>)

Po nabożeństwie był czas na rozmowy i plany dalszej współpracy. Obie Parafie przygotowują się do obchodów jubileuszu 500 lat Reformacji w Lubaniu i w Görlitz w roku 2025.

Tekst: ks. Cezary Królewicz

Zdjęcia: Sebastian Śnieżek


Podziel się tymi informacjami