Koncert organowy Tomasza Głuchowskiego w Lubaniu

Podziel się tymi informacjami

Parafia Ewangelicka w Lubaniu gościła 20 września 2013 roku festiwal Pro Musica Sacra. Koncert organowy w wykonaniu Tomasza Głuchowskiego w kościele ewangelickim Marii Panny w Lubaniu przy alei Kombatantów 1 rozpoczął się o godz. 19:00. Wykonane zostały dzieła najwybitniejszych twórców muzyki organowej. Koncert prowadził Jakub Choros – dyrektor artystyczny festiwalu. Przybyłych powitał ks. Cezary Królewicz, który dziękował również wykonawcy za wspaniale wykonany repertuar.

Tomasz Głuchowski urodził się w 1976r. w Krotoszynie. Jest absolwentem Technikum Budowy Fortepianów im. G. A. Fibigera w Kaliszu (1996r.). Studiował organy u Klemensa Kaminskiego (dyplom z wyróżnieniem 2002r.) oraz klawesyn u Marty Czarny – Kaczmarskiej (dyplom 2004r.) we wrocławskiej Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego. W latach 2007-10 w tejże uczelni odbył studia doktoranckie (organy) pod kierunkiem Magdaleny Czajki i Andrzeja Chorosińskiego. W maju 2011r. uzyskał stopień doktora, na podstawie rozprawy: Muzyka organowa Jana Pieterszoona Sweelincka – muzealny relikt czy niewyczerpane źródło inspiracji dla organisty XXI wieku? (pod promocją Magdaleny Czajki). Swoje umiejętności doskonalił na kursach interpretacji i improwizacji organowej oraz klawesynowej, które prowadzili: K. Ostrowski, P. van Dijck, J. Gembalski, W. de Pol, H. Vogel, U. Spang ? Hansen, A. Rösler, J. Ogg, T. de Goede, C. Tilney, Wł. Kłosiewicz, J. Trummer, G. van Schoonhoven, D. Roth, T. A. Nowak. W latach 2008?12 był w stałym kontakcie z uznanym europejskim organistą, Peterem van Dijckiem z Utrechtu, u którego prywatnie studiował.

Występuje z powodzeniem w kraju i za granicą z recitalami solowymi oraz jako kameralista i akompaniator. Posiada w swoim dorobku płyty CD z muzyką organową i kameralną. Jest współzałożycielem i kierownikiem artystycznym wrocławskich zespołów muzyki dawnej: ?Ars Concordiae? i ?Coeli Porta?, a także dyrektorem artystycznym Ogólnopolskiego Festiwalu Muzycznego ?Lato Organowe w Krotoszyńskiej Farze?. Ponadto interesuje się zagadnieniami z kręgu stylowego wykonawstwa basso continuo oraz systemami strojenia (historyczne temperacje). Od roku 2005 pracuje na stanowisku organisty kościoła św. Wojciecha we Wrocławiu (OO Dominikanie). Jest pedagogiem wrocławskich: PSM II st. im. R. Bukowskiego, OSM I i II st. im. K. Szymanowskiego oraz wykładowcą wrocławskiej Akademii Muzycznej.


Podziel się tymi informacjami