Uroczyste pożegnanie ks. dra Hansa-Wilhelma Pietza w Görlitz

Podziel się tymi informacjami

1.12.2019 roku w kościele św. Trójcy w Görlitz, który jest jednym z czterech kościołów Parafii Ewangelickiej Śródmieścia Görlitz – (Innenstadtgemeinde) w czasie nabożeństwa pożegnano odchodzącego na emeryturę ks. dra Hansa-Wilhelma Pietza – wieloletniego proboszcza i duszpasterza ewangelików w centrum Görlitz.

Dzięki zaangażowaniu ks. dra Pietza oraz partnerstwu pomiędzy kościołem ewangelickim śląskich Górnych Łużyc z Diecezją Wrocławską Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce od ponad dziesięciu lat w Görlitz odprawiane są nabożeństwa ewangelickie w j. polskim w kościele Apostołów Piotra  i Pawła (Peterskirche).

Ks. dr Thomas Koppehl udzielił błogosławieństwa ks. Pietzowi. Dziękował również w imieniu wszystkich duchownych okręgu kościelnego Görlitz za wieloletnią współpracę. Nabożeństwo w kościele św. Trójcy przy Górnym Rynku w Görlitz zgromadziło liczne grono wiernych wypełniających wszystkie miejsca.

Wśród uczestników byli również księża z terenu Górnych Łużyc, dawni  i obecni zwierzchnicy okręgu kościelnego Görlitz m.in. bp senior Klaus Wollenweber, ks. Theresa Rinecker, goście ekumeniczni oraz władze samorządowe. Był też duszpasterz lubańskich ewangelików – ks. Cezary Królewicz, który na co dzień otacza opieką duszpasterską ewangelików w Zgorzelcu i jego okolicach oraz mieszkających w Görlitz. Ksiądz Królewicz odprawia regularnie co dwa tygodnie nabożeństwa ewangelickie w kościele Peterskirche tuż przy granicy z Polską, a w czasie nabożeństwa pożegnalnego wziął czynny udział w liturgii oraz uczył zgromadzonych jednej z pieśni w j.polskim. Po nabożeństwie był czas na rozmowy w domu parafialnym – Mollerhaus w Görlitz. Rada Parafialna lubańskiej Parafii Ewangelickiej przekazała upominek oraz podziękowanie za dobrą, wielopłaszczyznową współpracę Parafii ewangelickich z Lubania i okręgu kościelnego Görlitz, która przez wiele lat była dobrym świadectwem i wypełnieniem partnerstwa obu kościołów z Polski i Niemiec.

ks. Cezary Królewicz


Podziel się tymi informacjami